Co to jest LAN?

Sieć WAN
Co to jest sieć WAN
26 kwietnia, 2018
Czym jest światłowód
Czym jest światłowód?
27 kwietnia, 2018
Show all
Co to jest LAN

Co to jest LAN i czym się różni od WAN?

Obecnie wielu użytkowników szuka w Internecie informacji: “LAN – co to jest i dlaczego jest potrzebne?. Oczywiście bardzo ogólną i krótką definicję można znaleźć w sieci. Wygląda ona następująco: LAN – to sieć lokalna. I to jest wszystko. Ta informacja nie daje absolutnie żadnego kontekstu dla czytelnika, szczególnie jeśli z tym ma do czynienia ten początkujący użytkownik”. Z jakiegoś powodu, wielu autorów artykułów w Internecie uważa, że ​​jeśli rzucisz wiele niezrozumiałych fraz, ludzie natychmiast przeczytają cały artykuł i rozważą stronę, na której jest zamieszczona, za bardzo autorytatywną i ważną. W rzeczywistości takie podejście tylko komplikuje całą sytuację. Dlatego spróbujemy wyjaśnić, czym jest LAN, w prostym języku polskim, aby nawet dziecko mogło to zrozumieć.

Kable Ethernet
Tak więc LAN oznacza “Local Area Network”. To tłumaczy się jako sieć lokalna. Mówiąc prościej, sieci LAN to kilka połączonych ze sobą komputerów, routerów i innych urządzeń, które mogą łączyć się z siecią. Są one połączone za pomocą kabli lub za pomocą Wi-Fi.

Z reguły głównym elementem sieciowym w domu jest router, który podłączony do Internetu (WAN). Zapamiętajcie ten skrót, powiemy o tym więcej. W międzyczasie przeanalizujmy schemat połączenia urządzeń w domu.

  • Przełącznik, poprzez który są podłączone inne urządzenia. Przełącznik to urządzenie, które odbiera sygnał poprzez kabel i w ten sam sposób przekazuje go do innych urządzeń z nim połączonych. Zasada jest taka sama jak w przypadku przekazywania prądu, lecz zamiast energii przekazywana jest informacja.
  • Laptop tablet lub inne urządzenie, które łączy się z routerem za pośrednictwem Wi-Fi.
  • Telewizor podłączony do routera za pomocą kabla. Aby to zrobić, router ma specjalne złącza LAN, które zazwyczaj są oznaczone kolorem żółtym.

Standardowo router jest wyposażony w 4 złącza LAN, ale jest jeszcze jedno gniazdko i ma inny kolor – niebieski. Jest to tak zwany WAN (już rozmawialiśmy o tym w poprzednim artykule Czym jest WAN?).

Aby dokładniej zrozumieć, czym jest sieć LAN, można ją porównać z siecią WAN.

Zacznijmy od tego, czym ogólnie jest sieć WAN. Mówiąc najprościej – to jest Internet. Oznacza to, że jest to ta sama sieć (jak sieć LAN), tylko że jest globalną. Obejmuje wszystkie urządzenia i miliony sieci lokalnych. WAN oznacza “Wide Area Network”. W tej samej sieci każdy użytkownik może uzyskać dostęp do zasobów innego komputera lub innego urządzenia, które może być podłączone do sieci.

Wymiary. Zazwyczaj sieć lokalna obejmuje niewielkie obszary, na przykład mieszkanie lub lokale przemysłowe. Globalna sieć rozprzestrzenia się po całym świecie.

Liczba użytkowników. Oczywiście, znacznie więcej osób może łączyć się z siecią globalną niż z siecią lokalną. Sprzęt wykorzystywany w przypadku sieci globalnych jest o wiele mocniejszy i łączy się z nim wielu ludzi.

Rodzaj serwisów. LAN ma własne serwisy, takie jak dostęp do plików, drukowanie i wszystko to, co jest potrzebne do pracy w małej sieci. Jednak globalna sieć wykorzystuje na przykład tak zwany “routing” (wyznacza przepływ informacji przez węzły sieciowe) i wiele innych, które są niezbędne do pracy w dużych sieciach.

Jeśli chodzi o odległość lub obszar, który mogą objąć te dwa typy sieci, to już wspominaliśmy powyżej, że globalna sieć rozciąga się na całą powierzchnię globu. W związku z tym może pracować nawet na statkach kosmicznych, jeśli są one podłączone do dowolnego urządzenia w sieci. Interesujące jest to, że sieci lokalne również mogą osiągnąć dość dużych rozmiarów. Największa z dotychczasowych sieci miała urządzenia, które znajdowały się w odległości 15 000 km od siebie. Były to stacje kosmiczne i centra orbitalne. Chociaż zazwyczaj lokalna sieć obejmuje te same biura, domy, firmy lub niewielką grupę budynków.

Porozmawiajmy teraz o tym, dlaczego ludzie na ogół tworzą sieci lokalne i globalne. Tak więc cel stworzenia sieci LAN może wyglądać następująco:

Udzielenie dostępu do plików tylko określonym urządzeniom.

W sieciach globalnych nie ma takiej możliwości, ale są pewne rozwiązania. Jeśli chcesz dać możliwość używania i modyfikowania plików określonym osobom, na przykład pracownikom Twojej firmy, najprostszym i niezawodnym sposobem jest utworzenie sieci lokalnej.

Udostępnianie drukarek, skanerów i innych podobnych urządzeń.

Urządzenia te można po prostu dodać do sieci lokalnej i połączyć z nią wszystkie komputery w tym samym budynku. Jeśli nie korzystasz z sieci LAN, musisz podłączyć tę samą drukarkę do każdego komputera osobno, co jest bardzo niepraktyczne i kosztowne.

W ten sam sposób wykorzystywane są zasoby wszystkich komputerów, w szczególności pamięć. To proste – jeśli nie ma wystarczająco miejsca na komputerze, aby przechowywać pewne informacje, można przekierować te informacje na komputer swojego kolegi, który jest podłączony do sieci lokalnej.

Wygląda na to, że to są wszystkie cele, w których ludzie łączą urządzenia w sieci lokalne.

Jak widać, wszystko okazało się dość proste i zrozumiałe.

Pozostaje rozważyć jedno pytanie – jak wygląda wykorzystanie sieci LAN? Bardzo proste – użytkownik, który jest podłączony do sieci, wchodzi na swoim komputerze do folderu Sieć i widzi tam folder Użytkownicy”. Wchodzi do niego, a następnie wybiera żądanego użytkownika (otwiera się jako zwykły folder) i widzi wszystkie skróty, foldery oraz inne informacje, tak jakby znajdował się przy jego komputerze. Oczywiście przed tym trzeba wykonać szereg manipulacji, aby skonfigurować sieć LAN, a także upewnić się, że wszystkie urządzenia są odpowiednie do użycia w sieci lokalnej.