Co to jest sieć WAN

Jakie suplementy warto brać?
Marzec 12, 2018
Co to jest LAN
Co to jest LAN?
Kwiecień 27, 2018
Show all
Sieć WAN

Czym jest WAN?

 

Jak wiadomo, WAN to globalna sieć komputerowa. Ta definicja znajduje się w większości źródeł.

Jeśli nieco rozszerzyć definicję pojęcia WAN, zrozumiesz, że jest to struktura łącząca dużą liczbę komputerów, serwerów i innych urządzeń związanych z transferem i przechowywaniem informacji. Ogólnie WAN oznacza „Wide Area Network”. Dosłownie jest to przetłumaczone jako Globalna sieć”. Mówiąc prościej, WAN to Internet. To właśnie z tego źródła dostajemy wszystkie informacje, dzięki niemu siedzimy w sieciach społecznościowych, oglądamy filmy i wykonujemy inne zadania. Ta sieć łączy wiele lokalnych sieci (LAN).

Kabel DSL

Urządzenia globalnej sieci

Mówiąc o lokalnej sieci, mogą to być komputery, tablety, smartfony, odtwarzacze i ogólnie wszystko, co tylko łączy się z Wi-Fi. Jeśli chodzi o globalną sieć, urządzenia tutaj są takie same, tylko że nie są w jednym pokoju, ani nawet w jednym budynku, ale w dużej odległości od siebie. A także możemy zaliczyć do nich serwery, routery, stacje robocze i wiele więcej urządzeń. Na routerach bardzo łatwo zobaczyć port WAN. Zazwyczaj jest oznaczony na niebiesko. Łączy się ze zwykłym kablem z końcówką RJ45.

Infrastruktura WAN

Internet składa się z pięciu poziomów, w szczególności:

  1. Złącza telekomunikacyjne. Obejmuje serwery telekomunikacyjne połączone ze sobą. W rzeczywistości są one podstawą całej globalnej sieci. To na nich wszystkie informacje są przechowywane. Stoją w pokojach, zamkniętych i nie dostępne dla zwykłych ludzi. Każdy serwer to duży zestaw dysków twardych, które po prostu przechowują informacje.
  2. Poziom sieci i punktów dostępowych. Ten poziom obejmuje punkty dostępu, które łączą się z serwerami. Są to duże sieci telekomunikacyjne, które następnie „rozpowszechniają Internet”, czyli przekazują informacje użytkownikom. Między nimi znajdują się jeszcze dwa poziomy.
  3. Poziom sieci regionalnych. Wszystko jest banalnie proste – każdy region ma swój własny punkt dostępu, który pobiera dane z punktu dostępu wyższego poziomu.
  4. Poziom dostawców. Wreszcie, w każdym regionie jest kilku dostawców Internetu, którzy już rozpowszechniają informacje do użytkowników. Te z kolei płacą za to.
  5. Poziom użytkowników. Ta sieć tworzy globalną sieć, którą wszyscy znamy jako Internet.