Czym jest światłowód?

Co to jest LAN
Co to jest LAN?
Kwiecień 27, 2018
Szorowarki Numatic
Maj 14, 2018
Show all
Czym jest światłowód

W tym artykułe postaramy się wyjasnić czym jest światłowód.

 

Jeśli próbujesz dowiedzieć się, czym jest światłowód – trafiłeś we właściwe miejsce! Wielu użytkowników Internetu korzysta z przewodu światłowodowego do łączenia się z Internetem. Jednak praktycznie nikt nie wie, czym jest światłowód i jak przekazuje informacje. 

Światłowód

Światłowód jest najszybszą drogą na świecie do przesyłania danych przez Internet. Kabel optyczny ma specjalną strukturę: składa się z małych cienkich włókien, które są oddzielone od siebie specjalną powłoką. Każdy drut wysyła światło, a światło z kolei przesyła dane przez sieć. Taki kabel może jednocześnie przesyłać dane połączenia internetowego, telefonu stacjonarnego i telewizora.

Dlatego, w sieciach światłowodowych, użytkownicy często łączą wszystkie trzy usługi nadawcy: telefon, telewizor, komputer i router podłączone do tego samego kabla światłowodowego. Połączenie światłowodowe jest również nazywane telekomunikacją światłowodową. Umożliwia przesyłanie informacji za pomocą wiązki laserowej, a dane są łatwo przenoszone na setki mil. Składniki kabla to małe włókna, które mają bardzo małą średnicę. Światło wewnątrz takich włókien przenosi dane, które przechodzą przez rdzeń każdego włókna. Dzięki włóknu optycznemu można skonfigurować połączenia nie tylko z dużymi miastami, ale także krajami czy kontynentami. Połączenie internetowe między kontynentami Ziemi odbywa się dzięki ogromnym kabli światłowodowych ułożonych na dnie oceanu.

Kabel umożliwia skonfigurowanie szybkiego połączenia z Internetem, które jest niezbędne w dzisiejszym świecie. Światłowód jest najlepszym sposobem przesyłania i odbierania danych sieciowych.

Główne zalety:

  • Światłowód jest trwałym materiałem o bardzo wysokim poziomie przepustowości. Ta cecha jest odpowiedzialna za wysoką szybkość transmisji danych;
  • Bezpieczny transfer danych – wykorzystanie światłowodu pozwala oprogramowaniu natychmiast wykryć fakt nieautoryzowanego dostępu do danych sieciowych. Dostęp do informacji przez cyberprzestępców jest praktycznie niemożliwy;
  • Światłowód ma również doskonały poziom ochrony przed zakłóceniami i dobrą redukcję szumów;
  • W przeciwieństwie do kabla koncentrycznego, dzięki specjalnej konstrukcji, światłowód ma kilkakrotnie większą szybkość transmisji danych, szczególnie pliki audio i wideo;

Podłączenie światłowodu pozwala na uporządkowanie systemu pod kątem wielu dodatkowych opcji, na przykład w celu zainstalowania systemu wideo nadzoru lub urządzeń zabezpieczających.

Główną zaletą kabla światłowodowego jest to, że może on łączyć dwa obiekty znajdujące się w dużej odległości od siebie. Wynika to z faktu, że kabel nie ma ograniczeń długości kanałów.