Dokumenty w transporcie

Wyburzenia budynków – co warto wiedzieć?
12 lipca, 2019
Co kupić dziecku na drugie urodziny? – czyli jaka zabawka zainteresuje dwulatka
5 sierpnia, 2019
Show all

Transport towarów i osób to branże obecnie bardzo opłacalne. Nic więc dziwnego, iż coraz więcej osób w kraju i za granicą podejmuje działalność transportową. Ważną kwestią są jednak przepisy i przewoźnik musi wiedzieć jakie dokumenty są niezbędne do legalnego prowadzenia firmy. Jeśli masz wątpliwości w kwestii takiej jak dokumenty transportowe czy druki ten artykuł jest dla Ciebie.

Dokumenty na szczeblu międzynarodowym

W międzynarodowej działalności przewozowej prowadzonej transportem drogowym od kilkudziesięciu lat obowiązują niezmienne zasady przyjęte na genewskiej konwencji CMR ( ang. Convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road). Konwencja CMR szczegółowo określa zadania spedytora oraz szczegółowo reguluje kwestie przewozu drogowego towarów dla zarobku oraz przewozów rządowych. Konwencja nie reguluje kwestii przewozu ciał zmarłych.

Wedle wspomnianej konwencji obowiązkiem przewoźnika towarów jest wystawianie listów przewozowych CMR. Każdy tego typu list musi być sporządzony w kilku egzemplarzach oraz zostać ostemplowany i podpisany zarówno przez nadawcę przewożonego towaru jak i firmę przewozową. Każdy list CMR zawiera oprócz daty i miejsca wystawienia także miejsca i daty przyjęcia, oddania towaru jak również parametry towaru (ilość sztuk, waga, cechy).

Krajowe dokumenty przewozowe w transporcie samochodowym

W polskim prawie jeszcze do 2004 roku istniał obowiązek posiadania przez osoby prawne świadczące zarobkowe usługi przewozowe kart drogowych w celu rejestracji czasu pracy. Na mocy ustawy z 2004 roku obowiązek ten został zniesiony i dziś już karty drogowe nie są obowiązkowe. Są jednak sporadycznie stosowane w firmach do wewnętrznych rozliczeń paliwa oraz czasu pracy poszczególnych kierowców.

Obowiązkowym dokumentem jaki musi posiadać przewoźnik są za to rozkłady czasu pracy. Są one wymagane i niezbędne w przypadku kierowców i przewoźników wykonujących zarobkowe przewozy regularnie na odcinkach do 50 kilometrów. Te dokumenty również potocznie nazywane są kartami drogowymi, jednakże prawnie nie mają z nimi nic wspólnego.

Najlepszą ofertę znajdziesz na https://www.etruck24.pl/pl/c/Druki/251/1