Użyźnianie gleb

Gdzie zamówić druk wielkoformatowy i kto go wykona?
18 września, 2019
Belki rozporowe – podstawowe zabezpieczenie ładunku
10 października, 2019
Show all

Nieraz nie jesteśmy w pełni zadowoleni z plonów, jakie zbieramy z naszych grządek. Najczęstszym powodem słabego żniwa jest zbyt przepuszczalna gleba. Użyźnianie gleby nie jest takie trudne. Jeśli gleba jest piaszczysta, mieszamy ją z gliną. Równo rozrzuconą glinę (ok. 5 cm grubości) przekopujemy z glebą. Można również wysiać rośliny, które później po wzroście przekopiemy. Taki nawóz zielony poprawi strukturę gleby oraz wzbogaci ją odżywczo. Najbardziej nadają się do tego rośliny z rodziny motylkowatych. Czynność tę najlepiej wykonać poprzedniego roku pod koniec lata. Wówczas wiosną gleba będzie już dobrze przygotowana. Użyźnianie podłoża ogromnie przyczyni się do wzrostu plonów naszego ogrodu. Na glebach piaszczystych dobrze jest stosować nawozy organiczne (kompost, obornik). Nawozy mineralne są szybko wypłukiwane.
Jeśli odpowiednio użyźnimy glebę, będziemy długo cieszyć się z jej darów. Nawozy organiczne to źródło bardzo wartościowych składników. Kompostownik możemy urządzić sami na własnym ogrodzie. Wybieramy odpowiednie miejsce i składujemy tam wszystkie niepotrzebne resztki i odpady roślinne. Musimy jednak pamiętać o tym, by nie były to resztki zainfekowane jakąś chorobą grzybową lub bakteryjną. Dobre resztki co jakiś czas przysypujemy glebą. Po jakimś czasie będziemy cieszyć się z posiadania własnego nawozu organicznego uzyskanego kosztem wyłącznie naszej pracy.
Uzyskiwanie dobrych plonów z ogrodu, w który włożyliśmy sporo naszej pracy — cieszy ogromnie. Odpoczywa się później w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.