Wyburzenia budynków – co warto wiedzieć?

Czym kierować się podczas wybierania roweru?
5 lipca, 2019
Dokumenty w transporcie
15 lipca, 2019
Show all

Rozbiórka budynku to niełatwa sprawa

Rozbiórka budynków nie jest łatwym przedsięwzięciem, stąd podjęcie decyzji o wyburzeniu danego budynku przysparza wielu osobom problemu. Nie chodzi tu tylko o zakres stosunkowo skomplikowanych prac związanych z tą czynnością, ale także o to, że wyburzenia budynków generują dość spore koszta. Musisz się również liczyć z tym, że pozbycie się niepotrzebnego budynku znajdującego się na Twojej działce będzie wymagało dokonania pewnych formalności prawnych. Czytając przepisy prawne dotyczące wyburzenia budynków można się pogubić. Zawiły język urzędowy i liczne paragrafy sprawiają, że dla wielu przepisy te są niezrozumiałe i przysparzają o zawrót głowy. W takiej sytuacji warto zasięgnąć rady w urzędzie.

Prawne aspekty rozbiórki budynków

Rozbiórka budynków przeprowadzona zgodnie z prawem oszczędzi Ci wielu niepotrzebnych nerwów. Już sam proces pozbywania się budynku z Twojej działki będzie wystarczająco energochłonny. Warto jednak wiedzieć o tym, że jeżeli wysokość budynku, który ma ulec zburzeniu nie przekracza 8 m, to czynności te nie wymagają pozwolenia, a jedynie zgłoszenia prac rozbiórkowych. Ponadto, budynek ten nie może być zarejestrowanym zabytkiem i nie może podlegać ochronie konserwatorskiej. Do dokumentu zgłaszającego prace rozbiórkowe konieczne jest dołączenie pozwolenia właściciela, na podjęcie omawianych czynności. Można również dołączyć projekt rozbiórki. Prace wyburzeniowe muszą być podjęte w przeciągu 2 lat od zadeklarowanej daty wyburzenia budynków. Zgłoszenie prac rozbiórkowych może zostać zawetowane. Ważne jednak, aby pamiętać że odbywa się do do 30 dni od daty złożenia dokumentów w urzędzie. Innym dokumentem, o którym warto wiedzieć jest pozwolenie na rozbiórkę. Ta sytuacja dotyczy rozbiórki tych budynków, które wymagały pozwolenia na budowę. Otrzymanie pozwolenia na rozbiórkę w tym przypadku wymaga dostarczenia do urzędu pisemnej zgody właściciela danego budynku, zakres prac oraz ich termin, a także informacja na temat sposobu ich wykonywania. Czasami wymagane jest też otrzymanie innych pozwoleń, dzieje się to w sytuacji kiedy rozbiórka budynków będzie oddziaływać na znajdujące się w ich pobliżu otoczenie.

Koszty rozbiórki budynku

Jeżeli chodzi o koszta związane z wyburzeniem budynku, to należy się liczyć z dość pokaźną sumą. Będzie ona zależna od stanu budynku, grubości jego ścian i jego wielkości. Czasami rozbiórka budynków obejmuje także zakres takich prac jak demontaż instalacji hydraulicznej, wyburzenie posadzki i ścian działowych, skucie tynków, wyburzenie ścian żelbetowych, betonowych i nośnych z cegły, demontaż płytek, tapet i wykładzin, rozbiórkę parkietu, okien i drzwi. To wszystko należy wliczyć w potencjalne koszta. Rzetelna firma wyburzeniowa bez problemu poradzi sobie z zakresem prac. Warto zatem zadbać o to, żeby zatrudnić doświadczoną ekipę. W internecie dostępne są liczne oferty z zakresu usług wyburzeniowych. Jednak, aby dowiedzieć się, czy dana firma wyburzeniowa spełni Twoje oczekiwania, warto prześledzić fora i zapoznać się z dostępnymi opiniami na jej temat. Opinie osób, które korzystały z usług danej ekipy wyburzeniowej stanowią najlepsze źródło wiedzy.

Dowiedz się więcej na: http://pg-wyburzenia.pl